OVE BÜTTNER JUBILEE  maalid

Vabaduse galeriis 16.07. – 05.08. 2009 Avamine 16. juulil kell 17.00

JUBILEE on üks näitustest, millega maalija tähistab oma 50. juubelit.

Ove Büttner on maalija, kes on uurinud ja praktiseerib erinevate ajastute maalitehnikaid. Tema tänaseks kõigiti äratuntava maalidemaailma on kujundanud eelkõige kodumaisest ent ka saksa- ja vene jm kultuuriruumist ammutatud ajaloo- ja kunstitunnetus. Ligi kolmekümneaastase perioodi jooksul on Ove Büttner oma maalidel jõudnud interpreteerida eelmodernseid puäntillistlikke maaliillusioone, samastuda Madonnat maalivate Hollandi meistritega, arendada mütoloogilisi ajaloo- ja loomaallegoorijaid ning viimastel aastatel ka kultuurantropoloogilisi perekonnauuringuid.

Oma juubelinäitustel pöördub maalija oma loomingulises spiraalis tagasi talle oluliste etappide juurde ta kunstnikuelus. Vabaduse galerii juubelinäituse lõuenditel on esitatud taas abstrsktseid värvidepööriseid. Kosmilisi plahvatuslikke protsesse meenutavad harmoonilised dünaamikad on maalitud pintsliga, traditsioonilisi õlivärvi- ja akrüülitehnikaid arendades. See on Ove Büttneri värvidemaailm, kunstniku stiihia, milles ta on tänini elanud ja jätkab oma eksistentsi ilmselt ka tulevikus. Näituse teise ja samuti väga olulise osa moodustavad kaks lõuendit akadeemilises toonmaalis maalitud suurendatud portreekoopiatega eri aegadest pärinevatest perekonnafotodest. Ove Büttneri perekonna meesliin on neil portreedel militaarses univormis, mis oma spetsiifiliste tunnustega markeerib ka kodumaise ajaloo kulgu selles elanud isiksuse paratamatutes seostes.

Aastal 1919 pani Ove Büttneri vanaisa selga eesti sõjaväe univormi ja läks koolipoisina Vabadussõtta. Univormid tulidki kasutusele just sel aastal, veel aasta varem mindi Vabadussõtta tsiviilriietuses või annetusena kohale jõudnud inglise sinelites. Büttner-isa on teeninud nõukogude sõjaväes, ta mobiliseeriti, sest tema aastakäigu mobilisatsioon jõudis temani koos nõukogude okupatsiooniga. Vaaronu aga on pildistatud Esimeses Maailmasõjas tsaariarmee ohvitserimundrit kandes.

1979 käis ajateenistuses Ove Büttner ühel päeval oma Murmanski sõjaväeosast “hüppes”, muidu polekski saanud kodustele selle näituse jaoks maaliks kontseptualiseeritud fotot perekonnale saata.

Paratamatus elada mingil ajastul ja soov elada oma kodumaal toob kaasa vajaduse tunnetada ajastut ja leida selles oma isiksusele võimalus. Ove Büttneri oluline valik sai tehtud aastal 1981. Ta asus maalirestauraatorina tööle Eesti Kunstimuuseumisse, omandas 1983-1989 maalijahariduse Eesti Kunstiakadeemias ja alustas aastal 1989 tööd vabakutselise maalikunstnikuna.

Juta Kivimäe