Owe Büttner sõlmib ajaga rahu ja vaatab minevikku

Sel nädalal avati Kadriorus Kastellaanimaja galeriis Owe Büttneri autorinäitus.
Alates 1980-ndate lõpust eesti kunstiellu astunud Büttner on mõnda aega näitusetegevusest eemal seisnud ja toonud nüüd vaatajate silme ette ülevaate oma loomingust.
"Mütoloogilised maalid" eksponeerib ajavahemikus 1987-2005 valminud 16 tööd, millest pooli eesti publikule varem näidatud ei ole.
Owe Büttner ei ole kunstnik, kes sooviks oma loominguga avada ühiskonna mädapaiseid, kritiseerida tarbimiskultuuri või osutada poliitikute liivakastimängudele. Ainult lõuendile ja ainult õlivärvidega maaliv Büttner on poliitiliselt korrektne. Siin ei tegelda mitte tänapäeva probleemide, vaid kunstnikuhinges peituvate ajatute teemadega.

Austusavaldus minevikule

Paljuski suureformaadilised ja abstraktsed kompositsioonid ei lähtu ka modernistlikust uudsusjanust. Maalidel jalutavad ringi graatsiad, paanid ja madonnad, mitte massikultuurist tuttavaks saanud näod ja lihtsurelikud. See on omamoodi jalutuskäik ajas sada aastat tagasi, kui kunst paiknes veel parnassil ja inimesed käisid seda hardunult muuseumiseinte vahel imetlemas. Ometi ei jäta Büttneri maalid seejuures ajast ja arust muljet, vaid mõjuvad kunstnikupoolse austusavaldusena minevikule.
Ka 1980-ndate lõpul, kui Owe Büttner kunstiellu astus, valitses üldine tendents pöörata pilk maalikunsti klassikalisema pärandi poole. Traditsioonilise maalikunsti varasalvedest pärinevad teemad - religioossed ja ilmalikud legendid ja jutustused - on maalimisvõtetelt lahendatud akadeemilisest laseermaalist puäntillismini. Vanade tehnikate kasutamine on oluline osa Büttneri kunstnikukreedost, mitte niisama katsetamine või kergema vastupanutee otsimine. Seega on Tallinna näitusepilti vahelduseks tee leidnud autorinäitus, mille eesmärgiks ei ole vaataja kriitilise meele arendamine, vaid rahusõlmimine ajaga.

(Päevaleht, 2005, 02.04)