Punane ja roheline elu

Geomeetrilistes kujundites peitub pinge

Galeriis Sammas on avatud Owe Büttneri maalide näitus "Punane ja roheline". Pretensioonikast nimest hoolimata leidub suureformaadilistel piltidel küllaga ka teisi värve.
Miks siis on näituse nimes toodud välja vaid kaks värvi? Owe Büttneri seletuse kohaselt on pildid maalitud kevadel ja sügisel. "Ühest küljest on kevad roheline, sügis teisest küljest punane. Ja nii on ka kogu elu - punane ja roheline, pidev vastuolu. Need kaks on kõige aktiivsemad vastandvärvid, mille kokkuseadmisel võib saada väga huvitavaid tulemusi. Sinine ja kollane seevastu sobivad neid täiendama."


Pildid valmis ühe hooga

Näitusele riputatud kuuest tööst neli kuuluvad geomeetriliste abstraktsioonide seeriasse. Kõik need on nimetud, sest Owe Büttneri arvates sobib abstraktsele maalile igasugune allkiri - olenevalt vaataja nägemusest ja tõlgendusest. Oma selja taga asuva maali nimetab ta hetkevälgatuse ajel sealsamas "Malahhiidiks".
"Seda seeriat hakkasin tegema sellep?rast, et tahtsin avastada enda jaoks uue maalimisstiili," räägib Büttner. "Ma pole geomeetrilises stiilis varem maalinud. Selle omapära seisneb selles, et ta on kõige pingestatum ja peab olema perfektselt teostatud. Kui mingi pind on värvist veel märg, siis ei saa kõrvalpinda katta. Minu loomemeetod on spontaanne, teen ühe pildi valmis sama meeleoluga. Kui värvid on juba kuivanud, siis ma midagi lisama ega muutma ei hakka."

(Õhtuleht, 1998, 16.10)