Ove Büttner liikumas mööda aja tunnelit

Maalikunstnik Ove Büttner on oma noorusest (sündinud 1959. a.) hoolimata jõudnud endale nime teha rühma- ja isiknäitustel nii Eestis kui ka väljaspool seda. Raevanglas (Raekoja taga) on praegu avatud tema tööde näitus nimega "Aja tunnel".
Ove Büttner on haruldane värvimeister. Maalija, kes oskab värvid lõuendil müstiliselt särama panna. Nii või teisiti satub vaataja tema piltide vaieldamatult positiivse ja elurõõmsa välja mõju alla. Kunstnik jätab vaatajale tegelikult piiritu vabaduse lasta fantaasial lennata. Raamid on sümboolsed. Kuigi - ka need on raamid.

Ove Büttner: Siin nähtavad tööd on valminud kolmveerand aasta jooksul. Eks suved niimoodi lähevadki, et muudkui maalid. Maalisin 3 kuud Soomes Turu Vabaakadeemia ühisateljees.
Millised suunad on valdavad Soome kunstielus?
Soome tuleb informatsioon väga kiiresti ja väga äkki. Soomlased käivad hoolega vaatamas Kasseli kunstimessi, mis põhiliselt koosneb installatsioonidest ja kus maali on väga vähe. Selle järgi võetakse suund.
Kas mõni sinu töö on saanud hoopis teise ja endalegi ootamatu tõlgenduse?
Eelmisel personaalnäitusel oli mul töö "Ülestõusmine". Üks mees korraga vaatas ja leidis, et seal on tormine meri.
Pilt tegelikult elab tunduvalt kauem kui üks näitus - mõne aasta p?rast võib kõik tunduda hoopis teistmoodi.
Aja tunnel?
Kasselis oli üks selline projekt: pikk metall-angaar hästi paljude monitoride-televiisoritega mingi kindla videoprogrammiga, et inimene seda läbides võiks tunda ennast aja sees. Mulle see mõte meeldis. Hakkasin otsima näituse tegemise ruume, kus leiduks kaare motiiv. Raevangla interjöör on väga huvitav - selle tõttu, et pildid tulevad nii palju ruumi, muutuvad iseseisvamaks ja mõjutavad ruumi ennastki. Siinne paekivipõrand ja krobelised seinad on lausa võrratud.
Põhilised märgusõnad, mida oleks mõtet rõhutada: aastad, galaktikad, fööniks. Tulilind kui sümbol - tekkimise ja põrmukslangemise vahestaadium.
Teemaks on mateeria igavese ringkäigu mütoloogiline ettekujutus, sisuks on probleemi vastasseis meie ülitehniseeritud elektrotehnilise murrangu ajastul, silmas pidades tohutuid kiirendusprotsesse, mille võtmeks on aeg. Tunnel ajas on katse luua endale ajastust pilti. See, mis toimub maa peal, on eksperiment. Tahetakse saada ürgmaailmade ideesid. Mateeria vabanemisega kaasneb ideede edasirändamine.

Avamisel mõtiskles Maalikunstnike Liidu esimees Kreg A-Kristring nii: "Ajastul on omad raamid, nagu ka sel ajal ja tunnelil on omad raamid. Mind huvitab, kuhu lähed edasi, sest eksperiment on käima lükatud."

(Õhtuleht, 1993, 15.01)